Miért érdemes Sződligetre látogatni?
A Duna partjára már a századfordulón elkezdtek építkezni, ekkoriban nyaralók is szép számmal nőttek ki a földből. Az üdülőövezet hangulata szerencsére a mai napig hamisítatlan - igaz, a Budapesten dolgozók is egyre többen költöznek ide életvitelszerűen.
A falun ugyanakkor érződik, hogy nem a szocializmusban épült: a párhuzamos és átlós utcák a Szabadság téren futnak össze, melynek éke a Nagyboldogasszony templom, valamint a Petőfi-szobor. Ha vonzanak a régi épületek, az 1744-ben felszentelt sződi templomba is érdemes ellátogatni, és ha már ott vagyunk, a plébánia épületét is megtekinteni.
A Duna és a víz közelsége hívta életre Sződligetet. Nem véletlen, hogy nemzetközi yachtkikötő és horgásztó is található itt, utóbbit találunk Sződön is. A látogatók több étterem közt válogathatnak a településen, igaz, a szállással már lehetnek nehézségeink.
Ha már itt járunk, érdemes ellátogatni a mindössze 12 percre fekvő Vácrátóti Nemzeti Botanikus Kertbe is. Ez az élő növények leggazdagabb hazai gyűjteménye: a 27 hektáros kertben közel 13 ezer növényfajt, és fajtát mutatnak be.
A dendrológiai gyűjteményben - amely a kert nagy részét foglalja el - találhatunk 3300 cserjét és fafajt, de találkozhatunk itt kelet-ázsiai fajokkal, de juharral, bangitával, madárbirssel, hárssal és kőrisfajokkal is.
Az évelő- és sziklakerti gyűjtemény, amely közel 3 ezer fajtát ölel fel, a sziklai növények mellett számos pusztai, erdei, ritka havasi növényt és kistermetű hagymás virágot tartalmaz.
A rendszertani gyűjtemény 90 növénycsalád közel 2500 faját mutatja be rokonsági és evolúciós szempontok alapján. A kertrészt gyógy- és fűszernövények és parasztkerti virágok ágyása is gazdagítja.
Az üvegházi gyűjtemény is majdnem 3 ezer fajt és fajtát vonultat fel, törzsanyagát a kaktuszok és egyéb pozsgások, az orchideák és broméliák, a pálmák, valamint trópusi haszon- és dísznövények alkotják.